Katastrofa samolotu na Śnieżce | 2023-Feb-23

W dniu 23 lutego 1945 roku na zboczach Śnieżki w okolicach Kowarskiego Grzbietu rozbił sie niemiecki samolot transportowy Junkers Ju-52.  Samolot przewoził rannych niemieckich żołnierzy z oblężonego Wrocławia do Czech. Przyczyna katastrofy były trudne warunki pogodowe oraz błędy nawigacyjne załogi.  Samolotem leciało 28 osób, a katastrofę przeżyło 5 osób.  W czeskim punkcie informacyjnym "Infocentrum" na przełęczy Okraj  można zobaczyć szczątki samolotu oraz tablice informacyjną z opisem katastrofy.  To nie jedyna katastrofa samolotu w Karkonoszach. W dniu 23 listopada 1946 roku 4 osoby  zamierzały uciec z komunistycznej Polski do Austrii. Samolot rozbił się w okolicach Przesieki. A przyczyna katastrofy to niskie umiejętności pilota oraz przeciążenie, w 2 osobowym samolocie leciały 4 osoby. Ofiary katastrofy upamiętnia krzyż w miejscu rozbicia samolotu.... | więcej »

Nowa siedziba GOPR w Karpaczu otwarta. | 2023-Feb-13

W sobotę 11 lutego 2023 roku nastąpiło uroczyste otwarcie siedziby Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Karpaczu.Goprowcy przeprowadzili się tu z niewielkiej “Bacówki”która była sierdzibą Gopru w Karpaczu od 1988 roku.Planu budowy nowej siedziby sięgają 2016 roku. Ale od początku plany te napotykały wiele przeciwności. Prawie dwa lata trwało uzyskanie praw do działki budowlanej.Właściwa budowa zaczęła się w 2018 roku ale i tu pojawiły się kolejne trudności. Najpierw problemy ze znalezieniem  wykonawcy w kolejnych przetargach, później zabrakło środków na dokończenie budowy. Ostatecznie dzięki dofinansowaniu m.in. z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego udało się dokończyć budowę.W nowej siedzibie będzie ambulatorium do udzielania pomocy, pomieszczenia dla ratowników oczekujących na wezwanie pomocy, oraz garaże ze sprzętem.  Znacząco podniosą się warunki w jakich udzielana jest pomoc, oraz skróci się czas od wezwania do udzielenia. pomocy.Brawa dla ratowników za wytrwałość w doprowadzeniu budowy do końca, a przede wszystkim za pomaganie poszkodowanym turystom i narciarzom. ... | więcej »

31 WOŚP w Karpaczu | 2023-Jan-31

W niedzielę w dniu 29 stycznia na deptaku w Karpaczu odbył się 31 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku celem zbiórki była walka z zakażeniem - sepsą. Hasłem zbiórki jest “Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!”  Wolontariusze przy muzyce puszczanej przez didżeja zbierali datki do puszek na deptaku w oraz na inny ulicach Karpacza. Zebrano około 27 tysięcy złoty. Licytowano również wyjazd  z Burmistrzem Karpacza na skitury po Karkonoskich stokach,oraz przedmioty przekazane przez sponsorów, a od Urzędu Miasta gadżety z logo Karpacza.Sztab  Orkiestry w Karpaczu ma numer  6054 i jest prowadzony przez Towarzystwo Miłośników Karpacza i Turystyki Karkonoskiej.Wiecej o celu tegorocznej zbiórki na stronie: https://www.wosp.org.pl/final/31-final-wosp... | więcej »

Ruszają wyciągi na Kopie. | 2022-Dec-17

Po miesięcznej przerwie gdy kolej była nieczynna z powodu przerwy technicznej przygotowującej do sezonu zimowego, w dniu dzisiejszym ruszył  wyciąg Liczykrupa. Przy wyciągu przygotowana jest nartostrada o długości 900 m i przewyższeniu 124 metry. Dla dzieci i początkujących dostępny jest wyciąg Kubuś. Po naśnieżaniu pozostałych tras ruszą  również znajdujące się przy nich wyciągi.W roku 2018 Kompleks narciarski Kopa przeszedł poważną modernizację, mająca na celu zwiększenie przepustowości w sezonie narciarskim.  Wyciąg Jan został wymieniony na  czteroosobową kanapę. Wcześniej w tym miejscu, przez 60 lat od 1958 roku działał wyciąg z krzesełkami jednoosobowymi. W roku 2022 zainwestowano w nowy system naśnieżania przy wyciągu Jan.Trwały też prace przy przebudowie dolnej i górnej stacji kolejki. Planowane są nowe inwestycje. Ma być wybudowany nowy wyciąg Euro wraz z modernizacją znajdującej się przy nim szlaku. ... | więcej »

Spotkanie autorskie z himalaistą Rafałem Fronią | 2022-Dec-14

Dzisiaj o 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Różewicza odbędzie się rozmowa z Rafałem Fronią.  To spotkanie autorskie promujące nową książkę "Pasażer Bezpamięci". Rafał Fronia to himalaista, podróżnik oraz maratończyk.  Więc bedzie też okazja dla wszytkich miłośników gór porozmawiania o nowej książce oraz zdobywaniu himalajskich szczytów.Miejsce:Miejska Biblioteka PublicznaKarpacz ulica Kolejowej 3 (  przy Muzeum Zabawek ) Organizatorzy:Ksiegarna Emaks w KarpaczuMiejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza w Karpaczu... | więcej »

Zamknięte szlaki trudne warunki oraz zagrożenie lawinowe | 2022-Dec-13

Po intensywnych opadach śniegu warunki w górach są bardzo trudne. Większość szlaków turystycznych jest nieprzetarta, zasypana śniegiem lub bardzo śliska w miejscach gdzie śnieg został zwiany.  Pokrywa śnieżna od 30 do 60 centymetrów świeżego lub nawianego śniegu. W nocy z 13 na 14 grudnia spodziewane są dalsze spadki temperatury do minus 14 stopni.W dzień temperatura maksymalna  do minus 10 stopni. Silny wiatr powoduje że temperatura odczuwalna jest jeszcze niższa.  Ogłoszono 2 stopień zagrożenia lawinowego.  Ze względu na zagrożenie lawinowe oraz trudne warunki zamknięto w okolicy Karpacza dla ruchu turystycznego 6 szlaków: szlak czerwony przez tzw. Kocioł Łomniczki, na odcinku od schroniska Nad Łomniczką do schroniska Dom Śląski; szlak niebieski tzw. Droga Jubileuszowa na odcinku od skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy Zakosach do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym na Czarnym Grzbiecie; szlak żółty na odcinku przez Biały Jar od schroniska Strzecha Akademicka do skrzyżowania ze szlakiem czarnym (Śląską Drogą); szlak niebieski na odcinku przez Kocioł Małego Stawu od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia; szlak żółty na odcinku od Mokrego Rozdroża powyżej schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów; szlak zielony na odcinku od Mokrego Rozdroża przez Śnieżne Kotły do Rozdroża pod  Wielkim Szyszakiem; szlak czerwony na odcinku od Śnieżnych Kotłów do Obniżenia pod Śmielcem.... | więcej »

Jarmark Świąteczny 10.12.2022 | 2022-Dec-10

W dniu dzisiejszym Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza w Karpaczu zaprasza na Jarmark Świąteczny, który odbędzie sie o godz. 14:00 do 20.00 Miejsce: w Park przy ul. Mickiewicza (obok Hotelu Mieszko oraz Muzeum Karkonoskie Tajemnice)... | więcej »

Rynek nieruchomości w Karpaczu | 2022-Dec-08

Po bomie spowodowanym przez pandemie, gdzie nieruchomości w Karpaczu były jednym z najlepszych miejsc do inwestowania, przyszła pora na znaczne spowolnienie.Widać to po ilości ofert oraz długości czasu przez jaki nieruchomości są wystawiane na portalach ogłoszeniowych. Aktualnie  wystawionych jest na sprzedaż kilkadziesiąt pensjonatów i hoteli w Karpaczu w cenie od 1 do 29 milionów.  Zwykle hotele i pensjonaty szukają nowego właściciela od roku do kilku lat w przypadku tych najdroższych i największych hoteli.Rynek mieszkaniowy jest najbardziej dynamiczny i tutaj średnio mieszkanie na nowego nabywcę czeka kilka miesięcy. Wystawionych jest  na sprzedaż kilkadziesiąt mieszkań z rynku wtórnego oraz około 100 apartamentów z kilku nowych zakończonych inwestycji lub będących jeszcze w trakcie budowy.Nowe apartamentowce powstały np, na Skalnym Osiedlu w pobliżu Kruczych SkałDuza inwestycja będaca już sprzedazy powstaje na ulicy Kąpielowej, obok Hotelu Gołębiewski. To kilkadziesiąt apartamentów w 4  budynkach.Ciekawą inwestycją w pobliżu Kościółka Wang jest renowacja przedwojennego Hotelu Sansoussi.  Będzie tu 109 apartamentów. Przed wojną był to najbardziej ekskluzywny hotel w Karpaczu, a przez ostatnie kilkadziesiat  lat popadał w ruinę. Dzięki nowej inwestycji ma szansę odzyskać dawny blask. ... | więcej »

W sobotę 3 grudnia otwarcie sezonu narciarskiego 2022/2023 w Karpaczu. | 2022-Dec-02

W sobotę 3 grudnia o godzinie 9.00 oficjalnie w Karpaczu rozpocznie się sezon narciarski 2022/2023.Jako pierwszy ruszy wyciąg Winterpol Biały Jar.W weekend narciarze będą mogli szusować w godzinach 9.00 do 21.00 a w tygodniu od 9.00 do 16.00.Na początku dostępna będzie trasa nr 3 o długości 1100 metrów.  Opis trasy tutaj https://www.karpacz24.pl/wyciagi-winterpol_bialy_jar_stacja_narciarska-id43.htmlDzięki mroźnym nocom można liczyć że szybko zostaną uruchomione pozostałe dwie trasy.Przygotowanie do sezonu narciarskiego rozpoczęło  się  już z początkiem listopada. Stacja narciarska wyposażona jest w nowoczesne armatki śnieżne “Fabryka Śniegu” Mogą one wytwarzać śnieg nawet przy temperaturach do plus 20 stopni.Przy wyciągu będzie czynna wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.A początkujący narciarze mogą skorzystać z usług szkółki narciarskiej. Przy przy wyciągu znajdują się parkingi oraz kilka barów i restauracji.... | więcej »

Ultra Kotlina 2022 | 2022-Oct-09

W dniach od piątku do niedzieli odbywał bieg UltraKotlina dookoła Kotliny Jeleniogórskiej.  Jest to jeden z najtrudniejszych biegów długodystansowych w Polsce. To już VI edycja biegu od 2017 roku.  Biegi odbywaj sie na dystansach 30,50,80,140,180 km przez pasma górskie Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie oraz Góry Izerskie. UltraKotlina30 to bieg na najkrótszym dystansie około 30 kilometrów przez góry Izerskie i Karkonosze. Start w Piechowicach, meta w Szklarskiej Porębie.UltraKotlina50 to bieg na dystansie około 50 kilometrów przez góry Kaczawskie, Izerskie i Karkonosze. Start w Jeleniej Górze, meta w Szklarskiej Porębie.UltraKotlina80 to bieg na dystansie około 80 kilometrów przez Rudawy Janowickie góry Kaczawskie, Izerskie i Karkonosze. Start w Janowicach Wielkich, meta w Szklarskiej Porębie. Biegi odbywające się w okolicach Karpacza:UltraKotlina140 to bieg na dystansie około 140 kilometrów przez Karkonosze,Rudawy Janowickie Góry Kaczawskie, Góry Izerskie i Karkonosze, Start i meta w Szklarskiej Porębie.W okolicy Karpacza przez Kopę następnie w dół przez kocioł Łomniczki do Budnik i dalej do przełęczy Okraj. UltraKotlina180 to bieg na dystansie około 180 kilometrów przez główne pasmo Karkonoszy obok Schroniska Dom Ślaski i dalej Śnieżkę ,Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, Góry Izerskie (dodatkowa pętla po Górach Izerskich dla tego dystansu) . Start i meta w Szklarskiej Porębie.UltraKotlina - Sztafeta  to bieg na dystansie około 140 kilometrów z przebiegiem takim samym jak UltraKotlina140. ... | więcej »

Propozycja wycieczki na ten weekend | 2022-Oct-07

W tym tygodniu proponujemy wycieczkę nie w Karkonosze, ale w pobliskie Rudawy Janowickie. Naszym celem będzie Ostra Mała, Konie Apokalipsy oraz Skalnik. Ostra Mała to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Karkonosze, Śnieżkę oraz Kotlinę Jeleniogórską.  Dlatego warto tam się wybrać w dzień taki jak dzisiaj, gdy jest bardzo dobra widoczność.  O każdej porze roku widoki są niesamowite. Punkt widokowy jest zabezpieczony metalowymi barierkami.  Konie Apokalipsy to grupa skalna o ciekawej nazwie w odległości kilku minut spaceru od punktu widokowego Ostra Mała. Wiele osób wspina się na te skałki, mimo że nie ma na nich żadnych zabezpieczeń.  Skalnik to szczyt do którego dojdziemy niebieskim szlakiem w około 10 minut. Jest to najwyższy punkt Rudaw Janowickich, Sam szczyt nie ma wyraźnego wierzchołka. Gdyby nie oznaczenie tabliczką z nazwą “Skalnik 944 m npm”  można by go nie zauważyć. Dlatego odwiedzany jest głównie przez zdobywców Korony Gór Polski.  Jak dojechać :Z Karpacza do Kowar dojazd samochodem ok 20 minut.Szlak czerwony czas przejścia ok 1,25 godziny. Początek szlaku na ulicy Wojska Polskiego obok Historycznego Kamienia.Szak Zielony - druga opcja z Kowar to spacer szlakiem zielonym ok  1,45 godziny z ulicy Kamiennogórskiej. Z Karpacza do Czarnowa dojazd samochodem ok 60 minut do Parkingu pod Skalnikiem i Agroturystyki Czartak. Stąd tylko 45 minut marszu szlakiem zielonym z niebieskim które prowadzą razem na Ostra Małą.Z Czarnowa jest krótszy spacer, ale dłuższy dojazd samochodem dosyć wąską drogą. Jest tam również mały parking, wiec weekendy moze byc problem parkowaniem.Co warto zobaczyc przy okazji:Sztolnie Kowary Park Miniatur w KowarachSobota 08.10.2022Wschód słońca 7.06 Zachód słońca 18:22Przewidywany brak opadów. temperatura do 13 °C... | więcej »

Koleją do Karpacza | 2022-Jan-29

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei ogłosiła przetarg na rewitalizacje linii kolejowej z Jeleniej Góry do  Mysłakowic. Ma to być pierwszy etap odtworzenia połączenia kolejowego do Karpacza. Z jednej strony należało by się cieszyć z dodatkowej możliwości dotarcia do miasta pod Śnieżką. Z drugiej Najwyższa Izba Kontroli krytycznie wypowiedziała się na temat planowanemu przywróceniu lokalnych połączeń kolejowych na Dolnym Śląsku, jako nierentownych. Mimo tego przetarg został ogłoszony. Jakiej ilości pasażerów na linii do do Karpacza można się spodziewać, można zobaczyć po pociągach do Szklarskiej Poręby, które najczęściej jeżdżą praktycznie puste. Co jest naprawdę potrzebne jeśli chodzi o szybki dojazd do Karpacza, to dwupasmowa droga z Bolkowa do Karpacza. Bo nikt chyba nie wierzy, że turyści nagle przesiądą się z samochodów do pociągu. A wręcz należy się spodziewać że ruch samochodowy będzie rosnąć. Jeśli jednak powstanie to połączenie kolejowe do Karpacza, to raczej będzie służyło niewielkiej grupie mieszkańców, a dla turystów będzie raczej możliwością dotarcia do Jeleniej Góry na jednodniową wycieczkę.Aktualnie na dawnym dworcu kolejowym w Karpaczu znajduje się Muzeum Zabawek. Mozna sie spodziwewac że odnowoniony zostanie tylko peron, a funkcja budynku pozostanie bez zmian.... | więcej »