Kościół Wang

Średniowieczna drewniana świątynia Wang czyli ewangelicko-augsburski Kościół Górski Naszego Zbawiciela, stanowi jedną z największych atrakcji Karpacza. Powstała na przełomie XII wieku nad jeziorem Vang w południowej Norwegii. Stąd też nazwa kościoła - Wang. Brak funduszy na jego utrzymanie, naprawę i rozbudowę sprawił, że postanowiono go sprzedać, kupcem okazał się król pruski Fryderyk Wilhelm IV. W 1841 roku kościół rozebrano i przetransportowano do Szczecina, a następnie do Muzeum Królewskiego w Berlinie. Dzięki hrabinie von Reden z Bukowca pod Karpaczem, już rok później kościółek trafił w Karkonosze. Brakujące lub zmurszałe elementy trzeba było odbudować. Zajęli się tym miejscowi rzemieślnicy. W 1844 roku kościół został uroczyście otwarty. 
Architektura świątyni jest wyjątkowa - łączy elementy sztuki romańskiej z ludową nordycką. Kościół jest także jednym z nielicznie zachowanych do dziś zabytków budownictwa wikingowsko – romańskiego. Przy wejściu oraz we wnętrzu kościoła znajduje się wiele cennych elementów - zdobienia w kształcie roślin, zwierząt, wyrzeźbione twarze wikingów, pismo runiczne, rzeźbione kolumny czy rzeźby lwów strzegących wejścia do kościoła. Z pierwszej połowy XIX wieku pochodzą krzyż i postać Chrystusa wyrzeźbiona w drewnie. Jeszcze starsza jest barokowa chrzcielnica z 1740 roku. Obok kościoła stoi pamiątkowa płyta z epitafium, pochodząca z 1856 roku. Jest ona poświęcona hrabinie von Reden.

Kościół służy Parafii ewangelicko - Augsburskiej. Odbywają się tu nie tylko msze, ale także różne uroczystości jak chrzciny czy śluby. Podobno małżeństwa zawarte w tym wyjątkowym miejscu są trwałe i szczęśliwe. Obok kościoła stoi plebania parafii ewangelicko – augsburskiej, znajduje się tu także cmentarz, na którym pochowano wiele znanych osób związanych z Karkonoszami - turyści i mieszkańcy zmarli tragicznie w górach, gospodarze górskich schronisk, pastorzy kościoła, a także znane osoby jak Henryk Tomaszewski – założyciel i dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy czy poeta i dramaturg Tadeusz Różewicz. Rokrocznie Kościółek odwiedzany jest przez ok. 100 tys. osób, a msze organizowane są w języku polskim i niemieckim.

W świątyni regularnie odbywają się koncerty kameralne, podczas których prezentowane są utwory muzyki poważnej w różnych aranżacjach.Parafia Ewangelicko - Augsburska Wang
58-540 Karpacz
ul. Na Śnieżkę 8

Tel. 75 75 282 90
Fax: 75 75 282 93
e-mail : wang@wang.com.pl
www.wang.com.pl

Galeria

 • Kościół Wang na starej pocztówce

  Kościół Wang na starej pocztówce

 • Kościół Wang wiosną

  Kościół Wang wiosną

 • Kościół Wang zimą

  Kościół Wang zimą

 • Wejście na teren parafii

  Wejście na teren parafii

 • Kościół i fragment cmentarza

  Kościół i fragment cmentarza

 • Jedna z ozdobnych rzeźb

  Jedna z ozdobnych rzeźb

 • Kościół Wang

  Kościół Wang

 • Kościół Wang w lecie

  Kościół Wang w lecie

 • Kościół w latach 70.

  Kościół w latach 70.

 • Kościół i fragment cmentarzyka

  Kościół i fragment cmentarzyka

 • Kościół na starej pocztówce

  Kościół na starej pocztówce

 • Wnętrze kościoła Wang z 1934 roku

  Wnętrze kościoła Wang z 1934 roku

 • Kościół Wang w linorycie Marka Lerchera

  Kościół Wang w linorycie Marka Lerchera

Autor: Redakcja