Architektura świątyni jest wyjątkowa - łączy elementy sztuki romańskiej z ludową nordycką. Kościół jest także jednym z nielicznie zachowanych do dziś zabytków budownictwa wikingowsko – romańskiego. Przy wejściu oraz we wnętrzu kościoła znajduje się wiele cennych elementów - zdobienia w kształcie roślin, zwierząt, wyrzeźbione twarze wikingów, pismo runiczne, rzeźbione kolumny czy rzeźby lwów strzegących wejścia do kościoła. Z pierwszej połowy XIX wieku pochodzą krzyż i postać Chrystusa wyrzeźbiona w drewnie. Jeszcze starsza jest barokowa chrzcielnica z 1740 roku. Obok kościoła stoi pamiątkowa płyta z epitafium, pochodząca z 1856 roku. Jest ona poświęcona hrabinie von Reden.
Kościół służy Parafii ewangelicko - Augsburskiej. Odbywają się tu nie tylko msze, ale także różne uroczystości jak chrzciny czy śluby. Podobno małżeństwa zawarte w tym wyjątkowym miejscu są trwałe i szczęśliwe. Obok kościoła stoi plebania parafii ewangelicko – augsburskiej, znajduje się tu także cmentarz, na którym pochowano wiele znanych osób związanych z Karkonoszami - turyści i mieszkańcy zmarli tragicznie w górach, gospodarze górskich schronisk, pastorzy kościoła, a także znane osoby jak Henryk Tomaszewski – założyciel i dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy czy poeta i dramaturg Tadeusz Różewicz. Rokrocznie Kościółek odwiedzany jest przez ok. 100 tys. osób, a msze organizowane są w języku polskim i niemieckim.
W świątyni regularnie odbywają się koncerty kameralne, podczas których prezentowane są utwory muzyki poważnej w różnych aranżacjach.
Parafia Ewangelicko - Augsburska Wang
58-540 Karpacz
ul. Na Śnieżkę 8
Tel. 75 75 282 90
Fax: 75 75 282 93
e-mail : wang@wang.com.pl
www.wang.com.pl
Galeria
Kościół Wang na starej pocztówce
Kościół Wang wiosną
Kościół Wang zimą
Wejście na teren parafii
Kościół i fragment cmentarza
Jedna z ozdobnych rzeźb
Kościół Wang
Kościół Wang w lecie
Kościół w latach 70.
Kościół i fragment cmentarzyka
Kościół na starej pocztówce
Wnętrze kościoła Wang z 1934 roku
Kościół Wang w linorycie Marka Lerchera