Muzeum Sportu i Turystyki

Budynek, w którym mieści się muzeum powstał w pierwszej połowie XX wieku dzięki mieszkańcom Karpacza. Początkowo swoją siedzibę miało tu Muzeum Regionalne, przybliżające historię regionu. Niedługo po zakończeniu II wojny światowej eksponaty przeniesiono do innych muzeów, a w budynku urządzono lokale mieszkalne. Mieszkańcy długo starali się o ponowne uruchomienie muzeum i w 1974 roku uroczyście otwarto Muzeum Sportu i Turystyki Regionu Karkonoszy.

 
Dziś Muzeum prezentuje wiele eksponatów z dziedziny historii turystyki i sportu w Karkonoszach oraz ochrony przyrody. Poznamy miejsca kultu, dzieje Walonów, legendy o Duchu Gór oraz historię zielarstwa i pasterstwa. Wystawy prezentują ponadto historię górskich schronisk i związanej z tym turystyki górskiej. Wśród eksponatów zobaczymy m.in. sanie rogate, starodawne narty, medale i trofea sportowe, a także narzędzia używane niegdyś przez laborantów. Swoje miejsce w muzeum znalazł także Tadeusz Różewicz, który sam odwiedzał placówkę. Zgromadzono tu pamiątki po Nim takie jak „Złote Berło” - nagroda Fundacji Kultury Polskiej czy fotografie z pobytu w Karkonoszach.

   W Muzeum Sportu i Turystyki odbywają się lekcje dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych i gmimnazjum. Dzięki temu mogą oni w ciekawy sposób poznać historię regionu.


Muzeum Sportu i Turystyki
ul. Kopernika 2
58-540 Karpacz
tel. (075) 7619652

Muzea w Karpaczu
Autor: Redakcja