Strzecha Akademicka

   Jedno z największych i najstarszych schronisk w Karkonoszach znajduje się na wysokości 1258 m n.p.m. Usytuowane na szlaku prowadzącym na Śnieżkę jest świetnym miejscem postojowym do dalszych wędrówek.

Historia tego miejsca sięga XVII wieku, wówczas stała tu buda pasterska służąca wędrowcom za miejsce noclegowe. Przez lata cieszyła się coraz większą popularnością i stopniowo przekształciła się w prawdziwe górskie schronisko. Ówcześni właściciele słynęli m.in. z pysznej nalewki na szyszkach. W 1906 roku budynek schroniska spłonął, ale już kilka miesięcy później stanął nowy. Kilka lat później dobudowano kolejne elementy i w takiej formie stoi do dziś. Turyści zatrzymywali się tu o każdej porze roku i korzystali z różnych atrakcji jak zjazd saniami rogatymi.

  
Po wojnie schroniskiem opiekowali się studenci uczelni krakowskich, wtedy także powstała nazwa Strzecha Akademicka. W 1957 roku obiekt przeszedł pod skrzydła PTTK. W latach 70-tych na Złotówce uruchomiono wyciąg orczykowy, dziś przy schronisku działa również szkółka narciarska. Goście mają do dyspozycji komfortowe pokoje - w sumie 140 miejsc, łazienki, bufet, duże sale konsumpcyjne oraz saunę. Specjalnością schroniska jest domowa kuchnia.

Aby dojść do Strzechy Akademickiej można wybrać jedną z kilku bardzo malowniczych dróg, prowadzących przez najpiękniejsze zakątki Karkonoszy. Na piechotę dotrzemy tam w niecałe 1,5 godziny, możemy także skorzystać z wyciągu, który znacznie skróci ten czas.

Schronisko Strzecha Akademicka
ul. Na Śnieżkę 18
58-540 Karpacz
www.strzecha-akademicka.pl


Galeria

 • Strzecha Akademicka latem

  Strzecha Akademicka latem

 • Strzecha Akademicka zimą

  Strzecha Akademicka zimą

 • Strzecha Akademicka sprzed lat

  Strzecha Akademicka sprzed lat

 • Strzecha Akademicka 1897 r.

  Strzecha Akademicka 1897 r.

Autor: Redakcja