Miejskie Muzeum Zabawek

To niezwykłe miejsce jest równie chętnie odwiedzane przez dzieci jak i dorosłych. W Miejskim Muzeum Zabawek w Karpaczu można zobaczyć jedyną w Polsce ekspozycję ponad tysiąca zabawek i lalek, która w całości pochodzi z prywatnych zbiorów twórcy i wieloletniego dyrektora Wrocławskiego Teatru Pantomimy – Henryka Tomaszewskiego.

Tomaszewski mieszkał w Karpaczu od 1968 roku (zmarł 23 września 2001 roku). Lalki i zabawki gromadził przez kilkadziesiąt lat, pochodzą one z najdalszych zakątków świata, a każda z nich skrywa swoją historię. W 1994 roku Henryk Tomaszewski przekazał całą kolekcję gminie Karpacz. Bajeczna scenografia, lalki w różnych sytuacjach z dnia codziennego oraz miniatury ich domków to tylko niektóre z atrakcji czekających na odwiedzających.
Kolekcja lalek zajmuje cały parter, natomiast na pierwszym piętrze można obejrzeć inne ciekawe rzeczy jak stare ryciny czy salę kolejnictwa, w której zobaczymy np. miniaturowe kolejki i kilkumetrowy wagon kolejowy. W muzeum organizowane są także wystawy czasowe.


Miejskie Muzeum Zabawek
58-540 Karpacz
ul. Kolejowa 3
tel. (075) 7618523Galeria

Autor: Redakcja