Śnieżka

Śnieżka (1602 m n.p.m.) jest najwyższym i najbardziej charakterystycznym szczytem w Karkonoszach górującym również nad całymi Sudetami oraz Republiką Czeską. Ta magiczna góra znajduje się na granicy polsko - czeskiej i zaliczana jest do Korony Gór Polskich. Na szczycie panują specyficzne warunki atmosferyczne pozwalające rozwinąć się roślinności alpejskiej. Śnieg leży tu bardzo długo, wieją huraganowe wiatry, a średnia temperatura roczna to jedynie kilka stopni powyżej zera.

Śnieżkę zdobyto po raz pierwszy w XV wieku, dokonał tego mieszkaniec Czech. W ciągu kolejnych wieków śmiałków przybywało, a w XVIII wieku ruch turystyczny był już imponujący. Przyczyniła się do tego m.in. budowa kaplicy św. Wawrzyńca, która stała się celem wędrówek. Barokowa kaplica pochodzi z XVII wieku. Raz do roku - 10 sierpnia - odbywa się tu uroczysta msza, w której uczestniczą przewodnicy, członkowie górskich służb ratowniczych oraz Karkonoskiego Parku Narodowego. Na początku XIX wieku zaprzestano odprawiania mszy w kaplicy. Latem służyła ona turystom jako miejsce noclegowe, aż w 1850 roku Friedrich Sommer wybudował na Śnieżce schronisko. Siedem lat później zostało zniszczone przez pożar, ale w ciągu kolejnych kilku lat zbudowano kolejne. Turyści przybywali tu pieszo, konno, a co bogatsi wynajmowali tragarzy, którzy wnosili ich na szczyt Śnieżki w lektykach. Obecnie na Śnieżce nie ma możliwości noclegu.

Na Śnieżce znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa. Zajmuje ono górny dysk, w dolnym natomiast możemy kupić pamiątki i skorzystać z restauracji. Po czeskiej stronie Śnieżki znajduje się górna stacja wyciągu krzesełkowego z Pecu pod Śnieżką. Szczyt jest idealnym punktem widokowym - przy ładnej pogodzie rozciągają się stąd wspaniałe widoki na całe Karkonosze. Widoczność sięga tu nawet 200 kilometrów.

Galeria

 • Droga na Śnieżkę

  Droga na Śnieżkę

 • Śnieżka

  Śnieżka

 • Obserwatorium na Śnieżce

  Obserwatorium na Śnieżce

 • Widok na Karkonosze

  Widok na Karkonosze

 • Obserwatorium na Śnieżce

  Obserwatorium na Śnieżce

 • Śnieżka

  Śnieżka

 • Wnętrze schroniska - 1920 r.

  Wnętrze schroniska - 1920 r.

 • Widok na Śnieżkę - 1936 r.

  Widok na Śnieżkę - 1936 r.

 • Śnieżka na starej pocztówce

  Śnieżka na starej pocztówce

Autor: Redakcja