Dom Ostatniego Laboranta

W XVII wieku laboranci stanowili znaczną część mieszkańców Karpacza.  Trudnili się oni zbieraniem ziół i wytwarzaniem z nich leczniczych substancji. W poszukiwaniu cennych roślin przemierzali Karkonosze wzdłuż i wszerz. Duże zainteresowanie zielarstwem sprawiło, że wkrótce założono tu ośrodek laborantów. Według nich największą wiedzę o ziołach miał Duch Gór, którego uważali za swojego patrona.





   Wszelkie receptury i opisy roślin były skrupulatnie zapisywane i ukrywane przed mieszkańcami. Zioła zbierano o różnych porach dnia i nocy, ponieważ wierzono, że pora zbioru ma ogromne znaczenie. W połowie XIX wieku ziołolecznictwo zanikło, a ostatnim laborantem w Karpaczu był Ernst August Zölfel. Zmarł on w 1884 roku, a jego dom do dziś stoi przy ul. Konstytucji 3 Maja 26.

   W Muzeum Sportu I Turystyki można zwiedzić ekspozycje poświęcone zielarzom z Karkonoszy. Jest tu rzeźba tryptyk przedstawiająca sceny z życia laborantów, a także okazy ziół i przedmioty wykorzystywane w pracy zielarzy - flakoniki, pudełka, zioła, moździerz i kociołki do sporządzania wywarów.

Galeria

  • Dom ostatniego laboranta współcześnie

    Dom ostatniego laboranta współcześnie

  • Dom ostatniego laboranta - 1827 r.

    Dom ostatniego laboranta - 1827 r.

Autor: Redakcja